Benutzer:Kabelschmidt/BahnstreckeLegnicaPobiedna

Dieser Artikel (BahnstreckeLegnicaPobiedna) ist im Entstehen begriffen und noch nicht Bestandteil der freien Enzyklopädie Wikipedia.
Wenn du dies liest:
  • Der Text kann teilweise in einer Fremdsprache verfasst, unvollständig sein oder noch ungeprüfte Aussagen enthalten.
  • Wenn du Fragen zum Thema hast, nimm am besten Kontakt mit dem Autor Kabelschmidt auf.
Wenn du diesen Artikel überarbeitest:
  • Bitte denke daran, die Angaben im Artikel durch geeignete Quellen zu belegen und zu prüfen, ob er auch anderweitig den Richtlinien der Wikipedia entspricht (siehe Wikipedia:Artikel).
  • Nach erfolgter Übersetzung kannst du diese Vorlage entfernen und den Artikel in den Artikelnamensraum verschieben. Die entstehende Weiterleitung kannst du schnelllöschen lassen.
  • Importe inaktiver Accounts, die länger als drei Monate völlig unbearbeitet sind, werden gelöscht.
Legnica–Pobiedna
Strecke der Kabelschmidt/BahnstreckeLegnicaPobiedna
Streckennummer:284
Streckenlänge:87,840 km
Spurweite:1435 mm (Normalspur)
Stromsystem:3000 V =
Höchstgeschwindigkeit:50 km/h
Strecke
von Wrocław
Bahnhof
0,0 Legnica
Abzweig geradeaus und nach rechts
nach Berlin
Abzweig geradeaus und von links
Pawłowice Małe Fabryczny
Bahnhof
7,3 Pawłowice Małe
Bahnhof
11,2 Wilczyce
Haltepunkt / Haltestelle
16,1 Kozów
Haltepunkt / Haltestelle
20,0 Radomil
Abzweig geradeaus und ehemals von rechts
nach Rokitki
Bahnhof
21,3 Złotoryja
Bahnhof
24,3 Jerzmanice-Zdrój
Abzweig ehemals geradeaus und nach links
nach Marciszów
Haltepunkt / Haltestelle (Strecke außer Betrieb)
31,3 Pielgrzymka
Abzweig geradeaus und nach rechts (Strecke außer Betrieb)
nach Bolesławiec
Bahnhof (Strecke außer Betrieb)
35,5 Nowa Wieś Grodziska
Bahnhof (Strecke außer Betrieb)
40,1 Skorzynice
Haltepunkt / Haltestelle (Strecke außer Betrieb)
45,6 Płakowice
Brücke über Wasserlauf (Strecke außer Betrieb)
Bober
Abzweig ehemals geradeaus und von rechts
nach Żagań
Bahnhof
48,6 Lwówek Śląski
Abzweig ehemals geradeaus und nach links
von Jelenia Góra
Abzweig geradeaus und nach rechts
nach Emmdorf
Überleitstelle / Spurwechsel
11,0 Üst Ennsee
Kulminations-/Scheitelpunkt
Scheitelpunkt 439 m
Bahnhof
13,1 Emmlingen 422 m
Abzweig geradeaus und von rechts
von Cehfurt
Bahnhof
14,8 Ohchen 416 m
Abzweig ehemals geradeaus und nach links
nach Vauhofen
Strecke (außer Betrieb)
seit 1988 unterbrochen
Kopfbahnhof Streckenende (Strecke außer Betrieb)
Behlingen 410 m

Vorlage:Linia kolejowa infobox Die Bahnstrecke Frankfurt–Göttingen verbindet Legnicę mit der Grenze zwischen Polen und Tschechien nahe Pobiedna über Lwówek Śląski. Derzeit kann man folgende Abschnitte unterscheiden:

  • Legnica (0,000 km) – Jerzmanice-Zdrój (24,276 km),
  • Jerzmanice-Zdrój (24,276 km) – Gryfów Śląski (71,481 km),
  • Gryfów Śląski (71,481 km) - Mirsk (80,244)i,
  • Mirsk (80,244 km) – Pobiedna – Grenze (87,840 km)[1][2].

Die Bahnstrecke befindet sich in der Woiwodschaft Niederschlesien.[3].

Linia swój początek bierze na stacji Legnica, położonej w centrum miasta. Na początku linia biegnie w kierunku zachodnim, równolegle do linii kolejowej nr 275, po czym skręca w kierunku południowo-zachodnim. Za miastem linia ciągnie się wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 364 w kierunku Złotoryi. Linia przebiega nad autostradą A4 za stacją Pawłowice Małe. Na 21,282 kilometrze osiąga stację Złotoryja. Różnica wysokości między stacją Legnica a ładownią i przystankiem Złotoryja wynosi 74 m. Linia na dalszym odcinku jest bardziej kręta i ciągnie się wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 364 i rzeki Kaczawy. Na 24,276 kilometrze linia dociera do stacji Jerzmanice-Zdrój, gdzie kończy się obecnie klasyfikowany jako nr 284 i zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe odcinek linii kolejowej. Stanowi też koniec odcinka zelektryfikowanego i obsługiwanego przez pociągi towarowe. Różnica wysokości między tą a dawną stacją Złotoryja wynosi 13 m. Na całym omawianym odcinku linia biegnie według podziału fizycznogeograficznego Jerzego Kondrackiego przez Równinę Legnicką, Równinę Chojnowską oraz Pogórze Kaczawskie, a administracyjnie przez miasto Legnicę oraz powiaty legnicki i złotoryjski.

Dalszy, nieczynny dla ruchu kolejowego odcinek za stacją Jerzmanice-Zdrój odbija na zachód do stacji Lwówek Śląski i łączy się z linią kolejową nr 283. Różnica wysokości między nimi wynosi 9 m. Linia ta na tym odcinku biegnie przez Pogórze Kaczawskie, a administracyjnie przez powiat złotoryjski i lwówecki. Linia między Lwówkiem Śląskim a Gryfowem Śląskim jest rozebrana. Biegła ona częściowo wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 297.

Od stacji Gryfów Śląski do dawnej stacji Mirsk linia była zarządzana przez PKP Polskie Linie Kolejowe i ma numer 317. Kieruje się ona w stronę południową, równolegle do drogi krajowej nr 30. Na długości 0,927 km jest ona czynna, a w dalszym przebiegu jest nieprzejezdna. Łączy się z linią kolejową nr 274, a dalej odbija ona na południowy zachód, osiągając dawną stację Mirsk na 80,244 kilometrze, gdzie łączy się z linią kolejową nr 336. Różnica wysokości między stacjami Gryfów Śląski a Mirsk wynosi 29 m. Za dawną stacją Mirsk linia jest rozebrana. Odbija ona na zachód, do granicy polsko-czeskiej między stacjami Pobiedna a Jindřichovice pod Smrkem. Odcinek Gryfów Śląski - granica państwa leży w Pogórzach Izerskich, a administracyjnie w powiecie lwóweckim i lubańskimVorlage:R[4][5][6].

Geschichte

Bearbeiten

Geneza, powstanie linii i eksploatacja do 1945

Bearbeiten
 
Bahnhof Gryfów Śląski um 1900)
 
Bahnhof Jerzmanice-Zdrój in der Zwischenkriegszeit

W powiatach, na których znajduje się ta linia od lat 80. XIX w. szczególnie odczuwalna była stagnacja związana z odpływem ludności do dużych ośrodków przemysłowych, spowodowanych upadkiem tradycyjnych rzemiosł (głównie tradycyjnego płóciennictwa i tkactwa chałupniczego) i brakiem dogodnych szlaków komunikacyjnych. O budowie połączenia między Mirskiem a Legnicą, częściowo jako odnogi z trasy Śląskiej Kolei Górskiej zdecydowano w 1882. Wtedy to Landtag Prus podjął decyzję o budowie linii kolejowej, a także przeznaczył środki finansowe na jej budową, Powstanie tej linii miało na celu ożywienie lokalnej gospodarki[7][8].

Budowa tej linii przebiegała wieloetapowo, począwszy od Legnicy w kierunku Mirska. Pierwszy odcinek linii łączył Legnicę ze Złotoryją. Został on otwarty 15 października 1884 w celu obsługi transportu z kopalń i kamieniołomów, a także produktów rolnych. Dalszy fragment linii, czyli odcinek Złotoryja - Jerzmanice-Zdrój, uruchomiono 16 września 1895. Wraz z tym odcinkiem oddano do użytku bocznicę do kamieniołomu w ZłotoryiVorlage:RVorlage:R.

Odcinek Jerzmanice-Zdrój - Gryfów Śląski powstał w ramach rekompensaty za likwidację jednostki wojskowej w Lwówku ŚląskimVorlage:R. Oddawano go do ruchu etapamiVorlage:R:

  • odcinek Lwówek Śląski - Gryfów Śląski uruchomiono 15 października 1885,
  • odcinek Nowa Wieś Grodziska - Lwówek Śląski 1 grudnia 1895,
  • odcinek Jerzmanice-Zdrój - Nowa Wieś Grodziska 15 maja 1896.

Odcinek z Gryfowa Śląskiego do Mirska uroczyście otwarto 1 listopada 1884Vorlage:R.

Cała linia uległa dalszej rozbudowie do granicy Austro-Węgierskiej. Na budowie odcinka Mirsk - granica państwa decydujący wpływ miało kilka czynników, w tym poprawa stosunków z Austro-Węgrami, wielowiekowe węzły kulturowe oraz otwarcie w 1902 linii prywatnej Powiatowej Kolei Frýdlantu (Friedländer Bezirksbahn). Odcinek Mirsk - Pobiedna uruchomiono 19 maja 1897, a do ówczesnej granicy między Cesarstwem Niemieckim a Austro-Węgrami 1 listopada 1904[9].

Odcinek Mirsk - granica państwa od początku miał drugorzędny charakter i kursowały tu składy z wagonami 2. i 3. klasy. Była ona popularna wśród okolicznych mieszkańców oraz turystów i kuracjuszy dzięki możliwości organizacji kolejowych wycieczek wokół Gór Izerskich. Średni czas przejazdu na omawianym odcinku wynosił 25-27 minut, a pod koniec II wojny światowej trwał do 41 minutVorlage:R.

Jahre 1945-1989

Bearbeiten

Po przejęciu całej linii przez Polskie Koleje Państwowe zreorganizowano działanie połączeń kolejowych na tym odcinku, w tym przede wszystkim przedłużono relacje pociągów pasażerskich do stacji Świeradów Zdrój. Całą omawianą linię w 1945 połączono, natomiast na odcinku Mirsk - Pobiedna zawieszono połączenia pasażerskie, a na trasie Pobiedna - granica państwa linię zlikwidowanoVorlage:RVorlage:R.

Następne próby częściowej likwidacji linii były w latach 50. XX w. W listopadzie 1950 zlikwidowano połączenia kolejowe z Lwówka Śląskiego do Świeradowa-Zdroju. Z tego powodu Prezydium Powiatowej Rady Narodowej we Lwówku Śląskim zwróciło się do DOKP we Wrocławiu o wznowienie ruchu, co ostatecznie udało się osiągnąć[10].

Duży regres linii nastąpił w latach 80. i 90. XX w. Zaczął się on od zawieszenia kursowania połączeń pasażerskich w 1983 na odcinku Lwówek Śląski - Gryfów ŚląskiVorlage:R, a w późniejszym okresie połączenie Mirsk - Pobiedna zostało na mocy zarządzenia z 30 kwietnia 1987 zawieszone 1 lipca tegoż roku[11]. Równocześnie z zawieszaniem połączeń pasażerskich dokonano elektryfikacji trasy LegnicaJerzmanice-Zdrój, którą ukończono 30 listopada 1988Vorlage:R.

Po przemianach ustrojowo-gospodarczych w Polsce następował dalszy regres linii nr 284, polegający na zamykaniu poszczególnych odcinków lub ich likwidacji. Połączenia pasażerskie zamknięto na odcinkachVorlage:RVorlage:R:

  • Jerzmanice-Zdrój – Lwówek Śląski (zawieszenie połączeń: 10 października 1991);
  • Legnica – Jerzmanice-Zdrój (1996);
  • Gryfów Śląski – Mirsk (12 grudnia 1996).

Połączenia towarowe zawieszono, a wraz z nimi zamknięto odcinkiVorlage:RVorlage:R:

  • Jerzmanice-Zdrój - Gryfów Śląski (zamknięcie linii: 1992);
  • Gryfów Śląski – Mirsk (1 stycznia 2001[uwaga 1]).

Odcinek Lwówek Śląski - Lubomierz został rozebrany 1 stycznia 1996Vorlage:R. Teren po zlikwidowanej linii został przekazany tutejszym samorządom, które po 2000 w miejsce linii zainicjowały budowę asfaltowej ścieżki rowerowej[12].

Wiederaufnahme des Personenverkehrs Legnica - Jerzmanice-Zdrój (2008-2009)

Bearbeiten

W późniejszym okresie próbowano częściowo reaktywować linię, tj. na odcinku Legnica - Jerzmanice-Zdrój. Pierwszy pociąg pasażerski po trzynastu latach od zawieszenia połączeń odjechał 14 grudnia 2008. Z pierwszego połączenia skorzystało około 20 osób. W pierwszych miesiącach kursowania kursowały 3 pary pociągów na odcinku Wrocław Główny - Jerzmanice-Zdrój, obsługiwanych przez zespoły trakcyjne EN57. Czas przejazdu na odcinku Złotoryja - Wrocław Główny wynosił 2 godziny 15 minut[13]. Po ponad 3 miesiącach, tj. 1 marca 2009 likwidowano połączenia pasażerskie. Wtedy to ograniczono kursowanie pociągów do sobót i niedziel, a także zmniejszono liczbę par pociągów do dwóchVorlage:R. Ostatecznie połączenia pasażerskie ponownie zawieszono na omawianym odcinku 1 września 2009, czyli po ponad 9 miesiącach od nieudanej reaktywacji linii. Jako powody ponownej likwidacji połączeń podaje się m.in. nieujęcie połączeń promocją Tani bilet, brak dostosowania rozkładu jazdy pod potrzeby mieszkańców oraz bardzo niska prędkość handlowa pociągów (ok. 25 km/h)[14].

Wiederaufnahme des Personenverkehrs nach Mirsk

Bearbeiten

W 2020 r. Ministerstwo Infrastruktury zgodziło się przekazać linię na odcinku od Gryfowa Śląskiego do Mirska województwu dolnośląskiemu. Linia ta oraz linia 336 od Mirska do Świeradowa-Zdroju mają pozwolić na uruchomienie połączeń do Świeradowa Zdroju[15].

W grudniu 2021 roku ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i wykonanie rewitalizacji linii kolejowej nr 317, w ramach której zaplanowano odtworzenie nawierzchni kolejowej wraz z podtorzem oraz montaż urządzeń na przejazdach kolejowo-drogowych i nowych wiat na przystankach w Proszówce oraz Mirsku[16]. Pod koniec kwietnia 2022 roku rozpoczęto prace odtworzeniowe, które mają potrwać 9 miesięcy i kosztować 21,72 mln zł[17]. Wykonawcą robót został firma Torhammer[18].

Technische Daten

Bearbeiten
 
Mapa z przebiegiem linii; Vorlage:Legenda Vorlage:Legenda Vorlage:Legenda

Linia nr 284 Legnica - Jerzmanice-Zdrój

Bearbeiten

Odcinek ten liczy 24,276 km. Jest on zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Linia jest w całości jednotorowa i zelektryfikowana, a także jest wyposażona w elektromagnesy samoczynnego hamowania pociągów[19].

Różnica wysokości między stacjami Legnica a Jerzmanice-Zdrój wynosi 87 m a średnie nachylenie linii 3,6‰Vorlage:RVorlage:R.

Według stanu na 2018 r. na omawianym odcinku obowiązują następujące prędkości maksymalne i klasy linii:

Kilometraż Klasa[20] PrędkośćVorlage:R
od do pas. szyn. tow.
0,422 6,800 C3 50 50 50
6,800 7,800 C3 20 20 20
7,800 16,250 C3 40 40 40
16,250 20,570 C3 40 40 40
20,570 24,384 C3 20 20 20

Odcinek Jerzmanice-Zdrój - Gryfów Śląski

Bearbeiten

Linia ta pierwotnie liczyła 47,205 km. Fragment ten na odcinku Lubomierz - Lwówek Śląski rozebrano w 1996. Pozostała część jest jednotorowa i niezelektryfikowanaVorlage:R[21].

Różnica wysokości między stacją Jerzmanice-Zdrój a stacją Gryfów Śląski wynosi 121 m a średnie nachylenie linii 1,7‰Vorlage:RVorlage:R.

Linia nr 317 Gryfów Śląski - Mirsk

Bearbeiten

Odcinek ten liczy 8,763 km. Jest on zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Linia ta jest jednotorowa i niezelektryfikowana, a także jest pozbawiona elektromagnesów samoczynnego hamowania pociągówVorlage:R

Różnica wysokości między stacją Gryfów Śląski a ładownią publiczną Mirsk wynosi 29 m a średnie nachylenie linii 3,3‰Vorlage:RVorlage:R.

Według stanu na 2018 r. na omawianym odcinku obowiązują następujące prędkości maksymalne i klasy linii:

Kilometraż KlasaVorlage:R PrędkośćVorlage:R
od do pas. szyn. tow.
71,215 72,142 C3 40 40 40
72,142 80,850 - 0 0 0

Odcinek Mirsk - granica państwa

Bearbeiten

Odcinek ten przed całkowitą rozbiórką liczył 7,643 km. Był on jednotorowy i niezelektryfikowany.

Różnica wysokości między ładownia Mirsk a stacją Pobiedna wynosi 54 m a średnie nachylenie linii 8,8‰Vorlage:RVorlage:R.

Infrastruktur

Bearbeiten
Stacja Linia Kierunek Status
Legnica Vorlage:LK-linia Wrocław Muchobór czynna
Gubinek (Guben)
Pawłowice Małe Vorlage:LK-linia Pawłowice Małe Fabryczny czynna
Złotoryja Vorlage:LK-linia Rokitki nieczynna
Jerzmanice-Zdrój Vorlage:LK-linia Krzeniów (Marciszów) czynna
Nowa Wieś Grodziska Vorlage:LK-linia Bolesławiec Wschód nieczynna
Lwówek Śląski Vorlage:LK-linia Jelenia Góra czynna
Ławszowa (Żagań)
Gryfów Śląski Vorlage:LK-linia Wrocław Świebodzki czynna
Zgorzelec
Mirsk Vorlage:LK-linia Świeradów Zdrój (Świeradów Nadleśnictwo) nieczynna

Punkty eksploatacyjne

Bearbeiten
Nazwa km Rodzaj L. krawędzi
peronowych
Infrastruktura Zdjęcie
Linia nr 284 Legnica - Jerzmanice-Zdrój
Legnica 0,000 stacja 8 dworzec kolejowy (kasa biletowa, poczekalnia),
hala peronowa (5 peronów),
magazyny ekspedycji, towarowe i place ładunkowe,
lokomotywownia,
wieża wodna (nieużywana),
5 nastawni
 
Pawłowice Małe 7,259 stacja 2 dworzec kolejowy (nastawnia),
nastawnia wykonawcza,
wc,
plac ładunkowy
 
Wilczyce 11,183 stacja 2 dworzec kolejowy (magazyn, nastawnia),
plac ładunkowy,
wc,
budynki mieszkalne i gospodarcze
 
Kozów 16,106 przystanek osobowy 2 dworzec kolejowy (magazyn, nastawnia),
plac ładunkowy
 
Radomil (zlikw.) 19,958 przystanek osobowy 1 brak  
Złotoryja 21,282 ładownia publiczna
i przystanek osobowy
(dawniej stacja)
3 dworzec kolejowy (magazyn, rampa),
dodatkowy magazyn z placami ładunkowymi,
3 nastawnie,
parowozownia,
2 wieże wodne
 
Jerzmanice-Zdrój 24,276 stacja 3 dworzec kolejowy (magazyn, nastawnia),
nastawnia wykonawcza,
wc,
zabudowania gospodarcze,
plac ładunkowy
 
Odcinek Jerzmanice-Zdrój - Gryfów Śląski
Pielgrzymka 31,282 przystanek osobowy
(dawniej stacja)
1 dworzec kolejowy (magazyn, nastawnia),
wc,
budynek gospodarczy,
plac ładunkowy i rampa boczno-czołowa
 
Czaple 34,571 przystanek osobowy ? brak
Nowa Wieś Grodziska 35,541 stacja 2 dworzec kolejowy (magazyn, nastawnia),
wc,
budynek gospodarczy,
wieża wodna,
parowozownia,
plac ładunkowy i rampa boczno-czołowa
 
Skorzynice 40,136 przystanek osobowy
(dawniej stacja)
1 dworzec kolejowy (magazyn, nastawnia),
wc,
budynek gospodarczy,
plac ładunkowy i rampa boczno-czołowa
Płakowice (zlikw.) 45,609 przystanek osobowy
(dawniej stacja)
1 wiata
Lwówek Śląski 48,572 stacja 4 dworzec kolejowy (magazyn, nastawnia),
wc,
budynek gospodarczy,
plac ładunkowy i rampa boczno-czołowa,
parowozownia,
2 wieże wodne,
nastawnia
 
Mojesz (zlikw.) 51,827 przystanek osobowy 1 brak
Pławna Dolna (zlikw.) 54,056 przystanek osobowy 2 brak
Pławna Średnia (zlikw.) 56,732 stacja 2 dworzec kolejowy (magazyn, nastawnia),
wc,
budynek gospodarczy,
plac ładunkowy i rampa boczno-czołowa
 
Pławna Górna (zlikw.) 61,453 przystanek osobowy 1 brak
Lubomierz (zlikw.) 64,532 stacja 2 dworzec kolejowy (magazyn, nastawnia),
wc,
budynek gospodarczy,
plac ładunkowy i rampa boczno-czołowa
 
Oleszna Podgórska (zlikw.) 66,440 przystanek osobowy
(dawniej stacja)
1 brak
Gryfów Śląski 71,481 stacja 4 dworzec kolejowy,
magazyn,
parowozownia,
2 nastawnie,
wieża wodna,
budynek mieszkalny,
zabudowa gospodarcza,
plac ładunkowy i rampa boczno-czołowa
 
Linia nr 317 Gryfów Śląski - Mirsk
Proszówka 74,758 przystanek osobowy 1 dworzec kolejowy (magazyn),
plac ładunkowy i rampa boczna
Brzeziniec 77,398 przystanek osobowy 1 brak
Mirsk 80,244 ładownia publiczna
(dawniej stacja)
3 dworzec kolejowy (magazyn, nastawnia),
nastawnia wykonawcza,
wc,
wieża wodna,
2 place ładunkowe
 
Odcinek Mirsk - granica państwowa
Wolimierz (zlikw.) 85,134 przystanek osobowy 1 brak
Pobiedna (zlikw.) 86,347 stacja 2 dworzec kolejowy (magazyn, nastawnia),
wc,
plac ładunkowy i rampa boczno-czołowa
 
Vorlage:RVorlage:RVorlage:R [22]Vorlage:RVorlage:R Vorlage:RVorlage:RVorlage:R Vorlage:R Vorlage:RVorlage:R
 
Pociąg towarowy na wysokości stacji Jerzmanice-Zdrój jadący w kierunku Wilkowa

Personenzüge

Bearbeiten

W przewozach pasażerskich eksploatowane są tylko stacje węzłowe, które są wspólne dla tej linii i odcinków, na których odbywa się ruch pasażerski. W latach 2013–2014 były to: Legnica, Lwówek Śląski i Gryfów Śląski[23].

Güterzüge

Bearbeiten

W ruchu towarowym obsługiwany jest cały odcinek obecnie oznaczony w Regulaminie przydzielania tras pociągówVorlage:R jako linia nr 284 Legnica - Jerzmanice-Zdrój. Jest on prowadzony głównie na potrzeby kamieniołomów w Wilkowie[24].

Zukunftspläne

Bearbeiten

Odcinek Legnica - Złotoryja - Lwówek Śląski

Bearbeiten

We wrześniu 2012 pojawiły się informacje w lokalnych serwisach internetowych, że na aktualnie nieprzejezdnym odcinku Jerzmanice-Zdrój - Lwówek Śląski ma powstać ścieżka rowerowa[25].

W lutym 2013 w Przeglądzie Komunikacyjnym Krzysztof Lewandowski przedstawił swoją koncepcję wykorzystania linii kolejowej 284 jak i linii kolejowej 323 celem obsługi transportu towarowego po ewentualnym powrocie KGHM do Starego Zagłębia Miedziowego[26].

Aktualnie prowadzone są rozmowy między PKP a gminą miejską Złotoryja, a także gminą Pielgrzymka, mające na celu przekazanie dworców kolejowych zainteresowanym gminom[27].

Uchwałą Zarządu Województwa Dolnośląskiego z 15 lipca 2014 w sprawie wyrażenia woli przejęcia odcinków linii kolejowych położonych w granicach województwa dolnośląskiego, samorząd wojewódzki zadeklarował wolę przejęcia linii na odcinku Jerzmanice-Zdrój - Lwówek Śląski[28].

4 października 2018 zarząd województwa przyjął uchwałę, w której wyrażono wolę przejęcia od PKP 22 odcinków linii kolejowych, tworzących korytarze komunikacyjne istotne dla sieci transportowej Dolnego Śląska. W wykazie znalazły się m.in. 24-kilometrowy odcinek linii 284 Jerzmanice Zdrój – Lwówek Śląski, 32 kilometry linii 383 Lwówek Śląski – Jelenia Góra i 37 kilometrów linii Marciszów – Jerzmanice Zdrój. 9 stycznia 2019 Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę wyrażającą zgodę na przejęcie pięciu dolnośląskich linii kolejowych: nieczynnej, zniszczonej i zarośniętej samosiejkami linii nr 284 z Jerzmanic Zdroju do Lwówka Śląskiego oraz linii 291, 310, 318 i 327. Przejęciu mają podlegać prawa użytkowania wieczystego gruntów i budynków związanych z linią kolejową.

29 kwietnia 2019 r. podpisano protokół przejęcia linii przez samorząd województwa dolnośląskiego[29].

W 2018 przyjęto, że rewitalizacja linii kolejowej nr 284 z Jerzmanic Zdroju do Lwówka Śląskiego kosztować będzie 42,5 mln zł, z czego nieco ponad 36 mln zł miało pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Przyjęty w 2018 plan inwestycji transportowych o znaczeniu regionalnym w województwie dolnośląskim realizowanych ze środków EFRR 2014-2020 przewidywał, że pod koniec 2019 marszałek powinien dysponować decyzją środowiskową i pozwoleniem na budowę dla linii 284 Jerzmanice Zdrój – Lwówek Śląski. Przetarg na prace budowlane pprzewidywano w pierwszym kwartale 2020, a ich zakończenie zaplanowano na połowę 2021 roku.

Dzięki tej inwestycji oraz przewidywanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe rewitalizacjom linii z Legnicy do Jerzmanic Zdroju oraz z Lwówka Śląskiego do Jeleniej Góry nastąpić ma przywrócenie połączeń kolejowych w Złotoryi[30].

Projekt Isergebirgsbahn

Bearbeiten

Z inicjatywy burmistrza Świeradowa-Zdroju Rolanda Marciniaka 25 lipca 2013 w budynku Urzędu Miasta Świeradowa-Zdroju odbyło się spotkanie z samorządowcami ze starostą Jindichovic pod Smrkem oraz burmistrzami miast i gmin Mirsk i Leśna w sprawie przedstawienia projektu Kolei Gór Izerskich i przyjęto decyzję o podpisaniu Partnerstwa gmin w sprawie odtworzenia linii kolejowej[31][32].

Projekt ten zakłada reaktywację i odbudowę linii Gryfów Śląski – Mirsk – Jindřichovice pod Smrkem/Świeradów Zdrój. Dworce w Mirsku i Pobiednej planuje się przekształcić w centra kulturalno-turystyczne. Ruch planowy na tych liniach ma być obsługiwany przez czeskiego przewoźnika[33][34]. Łączny koszt rewitalizacji linii to ok. 26 mln złotych, z czego koszt odbudowy torowiska wynosi 16 mln zł, a remontu czterech dworców – 10 mln zł. Na sfinansowanie inwestycji planuje się wykorzystać środki unijne w ramach programu na lata 2014-2020. W przypadku powodzenia projektu reaktywacji linii kolejowej Świeradów-ZdrójMirskJindřichovice pod Smrkem możliwa będzie też przez marszałka województwa dolnośląskiego reaktywacja odcinka MirskGryfów Śląski[35]. Dnia 8 czerwca 2020 roku linie kolejowe 317 i 336 decyzją Ministra Infrastruktury zostały przekazane na rzecz Wojewódzkiego Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, a tym samym weszły w zasoby DSDiK[36]. 29 lipca 2020 roku Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, poinformował, że zgodnie ze studium wykonalności koszt remontu linii szacowany jest na kwotę 50 mln zł. Planuje się rewitalizację całej infrastruktury torowej, prace przy obiektach, przejazdach i sygnalizacji przejazdowej oraz budowę nowych peronów. Rewitalizacja może potrwać około dwóch latVorlage:R. 20 grudnia 2021 roku Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu ogłosiła przetarg na wykonanie rewitalizacji linii kolejowej nr 317 na odcinku Gryfów Śląski/Mirsk[37].

Vorlage:Uwagi

Przypisy

Bearbeiten

Vorlage:Przypisy

Linki zewnętrzne

Bearbeiten

Vorlage:Linie kolejowe w Polsce [[Kategoria:Linie kolejowe w Polsce|284]]

  1. Vorlage:Cytuj
  2. Vorlage:Cytuj
  3. Vorlage:Cytuj
  4. Vorlage:Cytuj stronę
  5. Vorlage:Cytuj stronę
  6. Vorlage:Cytuj książkę
  7. Vorlage:Cytuj książkę
  8. Vorlage:Cytuj pismo
  9. Vorlage:Cytuj stronę
  10. Vorlage:Cytuj książkę
  11. Vorlage:Cytuj pismo
  12. Vorlage:Cytuj stronę
  13. Vorlage:Cytuj stronę
  14. Vorlage:Cytuj stronę
  15. Vorlage:Cytuj
  16. Jest przetarg na rewitalizację linii 317 z Gryfowa do Mirska
  17. Start odbudowy linii Gryfów – Świeradów-Zdrój. Na razie na odcinku do Mirska
  18. Bliżej pociągów do Świeradowa? Jest wykonawca rewitalizacji dla połowy trasy
  19. Vorlage:Cytuj
  20. Vorlage:Cytuj
  21. Vorlage:Cytuj książkę
  22. Vorlage:Cytuj
  23. Vorlage:Cytuj stronę
  24. Vorlage:Cytuj stronę
  25. Vorlage:Cytuj stronę
  26. Vorlage:Cytuj stronę
  27. Vorlage:Cytuj stronę
  28. Vorlage:Cytuj
  29. Vorlage:Cytuj
  30. Vorlage:Cytuj stronę
  31. Vorlage:Cytuj stronę
  32. Vorlage:Cytuj stronę
  33. Vorlage:Cytuj stronę
  34. Vorlage:Cytuj stronę
  35. Vorlage:Cytuj pismo
  36. Vorlage:Cytuj stronę
  37. Vorlage:Cytuj stronę


Referenzfehler: <ref>-Tags existieren für die Gruppe uwaga, jedoch wurde kein dazugehöriges <references group="uwaga" />-Tag gefunden.