Bruks Teilors (angļu: Brook Taylor; dzimis 1685. gada 18.augustā, miris 1731. gada 29. decembrī) bija angļu matemātiķis un mākslinieks, kurš matemātiskajā analīzē aprakstījis “Teilora rindu” un “Teilora formulu”.

Biogrāfija Bearbeiten

 
Bruks Teilors

Ģimene Bearbeiten

Bruks Teilors dzimis Edmontonā, Midlseksā, Anglijā, labklājīgā un izglītotā ģimenē. Viņa tēvs bija Jānis Teilors (angļu: John Taylor) un māte Olīvija Tempesta (angļu: Olivia Tempest). Pateicoties ģimenei, īpaši tēvam, tika veicināts viņa muzikālais un mākslinieciskais talants, kas atrada matemātisko izteiksmes veidu viņa vēlākajā dzīvē. Pirms ierašanās Svētā Jāņa koledžā (angļu: St John’s College), Kembridžā, B. Teilors tika mācīts mājās.

Studiju laiks Bearbeiten

Tur 1701. gadā Bruks Teilors uzsāka studēt tiesību zinātnes. Lai gan 1709. gadā viņš iegūst bakalaura grādu tiesību zinātnēs un 1714. gadā arī doktora grādu, ir apšaubāms, ka viņš jebkad būtu strādājis kā advokāts.

Iguldījums zinātnē Bearbeiten

Pirmais svarīgais Teilora matemātiskais raksts par ķermeņa svārstības centra problēmu risināšanu tika publicēts tikai 1714. gadā, lai gan tas jau bija uzrakstīts līdz 1708. gadam. Publicēšanas kavēšanos izraisīja strīds ar atzīto Šveices matemātiķi Johanu (I) Bernulli. Arī Teilora slavenais pētījums par vibrējošo rindu tika publicēts 1714. gadā.

1715. gadā publicētā “Taylor’s Methodus Incrementorum Directa et Inversa” (“Tiešās un netiešās palielināšanas metodes”) augstākajai matemātikai pievienoja jaunu sadaļu, ko tagad sauc par galīgo atšķirību aprēķinu( angļu: the calculus of finite differences). Šīs metodes ietvēra arī izcilu formulu, kas pazīstama kā Teilora teorēma, kuru Teilors pirmo reizi minēja jau 1712. gadā, bet tās nozīmi sāka atzīt vien 1772. gadā, kad franču matemātiķis Žozefs Luijs Lagranžs to pasludina par diferenciālo aprēķinu pamatprincipu. Teilora teorēma apgalvo: ja kāda funkcija ir atvasināma bezgalīgi daudz reižu, tad to var aproksimēt jeb aizstāt ar tuvinātu pakāpju rindu, kuru sauc arī par Teilora rindu.

Laika posmā no 1712. - 1724. gadam Bruks Teilors publicēja trīspadsmit rakstu aprakstot tajos eksperimentus par kapilāro darbību, magnētismu un termometriem.

Privātā dzīve Bearbeiten

Lai cik labi veikotos profesionālajā dzīvē, sākot no 1721. gada viņa privāto dzīvi piemeklēja vairākas tradēģijas. 1721. gadā viņš aprecēja Miss Braidgi (angļu: Miss Brydges) no Velingtonas, Sarejā. Lai gan viņa bija no labas ģimenes, tā tomēr nebija turīga ģimene, tādēļ Bruka tēvs asi reaģēja uz šo savienību. Tas rezultējās ar to, ka attiecības ar tēvu sagruva, un līdz 1723. gadam viņi vairs nekontaktējās. Tajā gadā Teilora sieva mira dzemdībās. Bērns, kurš būtu bijis viņa pirmais, arī nomira.

Pēc traģēdijas, kurā Bruks Teilors zaudēja savu sievu un bērnu, viņš atgriezās dzīvot pie sava tēva un atjaunoja attiecības. Divus gadus vēlāk, 1725. gadā, Teilors atprecējās vēlreiz ar Sabetu Savbridži (angļu: Sabetta Sawbridge) no Kentas. Bruka Teilora tēvs šai laulībai deva savu piekrišanu. Pēc četriem gadiem, 1729. gada 4. aprīlī, viņa tēvs nomira, bet vēl gadu vēlāk dzemdībās nomira arī viņa otrā sieva, tomēr meita Elizabeta izdzīvoja.

Bruks Teilors miris 1731. gada 29. decembrī Somerseta namā, Londonā, Anglijā.

Interneta Saites Bearbeiten

https://www.britannica.com/biography/Brook-Taylor

https://geboren.am/person/brook-taylor

http://www-groups.dcs.st-and.ac.uk/history/Biographies/Taylor.html